II-ga Gala 2018

Autorem zdjęc jest Damian Cabala

Wrocławskie Ikony Biznesu przystąpiły do obchodów 100-lecia Odzyskania Przez Polskę Niepodległości. Wychodząc naprzeciw inicjatywie Samorządu Wrocławia, Ikony ufundują popiersie Jana Ignacego Paderewskiego. Popiersie stanie przy ulicy Krupniczej, na bulwarze Tadka Jasińskiego. Dnia 16-go czerwca br. wspólnie odsłonimy pomnik.


Popiersie I Paderewskiego
Pomnik Ignacego Paderewskiego – Inicjatywa oddolna

Wrocławskie Ikony Biznesu, to osoby zamożne, bo sukces w biznesie zawsze przekłada się na dorobek kapitałowy. Jednak to też ludzie zaangażowani społecznie, to warunek bycia Ikoną, kimś wyjątkowym, umiejącym się dzielić. Bywały i są różne przyczyny społecznego zaangażowania wrocławskich przedsiębiorców. Jednym z pierwszych był pożar Teatru Polskiego. W 1995 roku wiele z dzisiejszych Ikon bezinteresownie pomagało w jego odbudowie, w jego wyposażeniu. W ciągu kolejnych lat każdy z nas tworzył jakieś społeczne dzieło. Tylko z Wrocławskiej Izby: Zbieraliśmy na Skarb z Bremy i sprowadziliśmy go do Wrocławia, odbudowywaliśmy kościół w litewskiej Powiewiórce, gdzie chrzczony był Marszałek Piłsudski, czy wielkim nakładem środków i własnej pracy wystawiliśmy, sprowadzony do Polski w sensacyjnych warunkach, jeden z najcenniejszych polskich obrazów „Madonnę pod Jodłami” Nie sposób też nie wspomnieć indywidualnegozaangażowania innych: Grzegorza Dzika, choćby w Przylądek Nadziei, Doroty i Tomasza Kurzewskich, choćby w Miasto Dzieci, czy Pawła Korczaka w Brave Kids. Trudno tu wymienić wszystkich.
A dlaczego stawiamy ten pomnik? Dlaczego włączamy się w obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości? Po co ta manifestacja patriotyzmu? Dlatego, że czujemy, że ktoś nam coś zabiera. Dlatego, że wykorzystuje należne każdemu prawo do czucia się Polakiem. Że patriotyzm staje się narzędziem. Narzędziem grup nacjonalistów, narodowców, czy neofaszystów. Są już tacy co obawiają się wywiesić polską flagę, bo nie chcą być przypisani to tych grup. „Patrioci” „wieszają” polityków, „patrioci” palą kukłę Żyda – zawsze z polską flagą w tle. A tak być nie może. Patriotyzm to uczucie każdego i każdy, kto ma taką potrzebę, ma prawo je manifestować. Tak więc my oddolnie, bez żadnego trybu, stawiamy ten piękny pomnik. Człowiekowi sukcesu, niezłomnemu patriocie. Powstanie Wielkopolskie z Jego zmysłem organizacyjnym, okupione Jego ciężką pracą, nie upadło. Jego efekty trwają do dziś. Dzięki tej odzyskanej wolności My, 30 lat temu, zbudowaliśmy nasze firmy. I one trwają do dziś. I dlatego jest nam bliski, i dlatego ten pomnik.

Waldemar Siemiński
Przewodniczący Kapituły WIB

Copyright 2015 WIG | Wszelkie prawa zastrzeżone